EESTI PUUETEGA INIMESTE KOJA

UUDISKIRI AUGUST 2022

 
 
Pildil vasakul on spordiriietes neiu, kelle vasak põlv on kõverdatud ja tumedad juuksed seotud hobusesabasse. Oma vasaku käega hoiab ta kinni hiiglaslikust ümbrikust, mille seest paistavad välja kaks kirja, üks neist hall, teine lilla.
 
 
 

EPIKODA

 

EPIKoda osales Arvamusfestivalil 12. augustil oma alaga "Kõik on kaasas!"

Reedel 12. augustil korraldas Eesti Puuetega Inimeste Koda koos Eesti Sotsiaaltöö Assotsatsiooni ja Eesti Inimõiguste Keskusega Arvamusfestivalil arutelusid oma alal "Kõik on kaasas!"

 

Hea meel tõdeda, et meiega oldigi kaasas, vabu istekohti ei olnud ning arutelud on kindlasti väärt järele kuulamist ja vaatamist. Suur aitäh meie arutlejatele Ülle Madise, Annika Laats, Monika Haukanõmm, Kadi Jaanisoo-Kuld, Katariina Varendi, Kai Kunder ja Tom Rüütel. Super, et olite meiega ja hoidsite Arvamusfestivali teiste oluliste arutelude seas ka puuetega inimeste teemasid ja heaks inimeseks olemist pildil.

 

Aitäh viipekeeletõlkidele ja kirjutustõlkidele, kes pika päeva jooksul meie ala ligipääsetavuse eest hoolitsesid. Aitäh tehnikatiimile, kes meile kvaliteetset heli ja video tootis. Loomulikult suur aitäh USA saatkond Eestis Arvamusfestivali toetamast ja meiega koostööd tegemast! Aitäh Amanita Töökeskus meie ala kaunistanud valgete südamete eest! Aitäh Haage vesi kuumal arutelupäeval vestlejate eest hoolitsemast!

 

Arvamusfestivalil oli kohal ka Eesti Vaegkuuljate liidu Kuulmisbuss ning eriti tundsid oma kuulmise vastu huvi just nooremaealised festivali külastajad! Kuulmisbussi saab broneerida liidu kodulehel oleva vormi  kaudu vaegkuuljad.ee

 

Kuula ja vaata arutelusid järele EPIKoja Youtube´i kanalist:


Hoolikas suunamudija youtube.com/watch
Sotsiaalkaitse masside mõtetesse! youtube.com/watch
Puuetega inimeste kaasamisest.Huumoriga youtube.com/watch
Inimõigused kui piits ja präänik youtube.com/watch

 

Vaata ka teisi arutelusid puuetega inimeste teemadel, lingid leiad SIIT.

 

Anname teada: EPIKoja hoone 1. korrus on suletud kuni 11. septembrini 

Head EPIKoja külalised!

 

EPIKoja I korrus on suletud seoses remonttöödega kuni 11.09.2022.

 

EPIKojaga kontakti saamiseks E-R kl 9-17 kirjutage epikoda@epikoda.ee või helistage 6616 629 ja 6616 664

 

Töövõime hindamise/puude tuvastamise nõustamine eelregistreerimisega tel: 671 5909 või e-post: noustaja@epikoda.ee

 

Õigusnõustamine (SA Õigusteenuste Büroo) tel: 53 850 005, viipekeelsetel klientidel saata SMS

Loe edasi
 

LIIKMED

 

Käimas on Vaimupuu fotokonkurss 2022 nimega Värviline Maailm, mis on suunatud intellektipuude ja psüühikahäirega inimestele

Maailmas meie ümber on palju värve. Mõned teevad meele mustaks, teised kuldavad päeva heledaks. Ootame fotosid, mis näitaksid värve meie ümber, nii otseses kui ülekantud tähenduses. Värviline ja värvikas võib olla nii asi, vaade, sündmus kui ka inimene! Pildistada võib kõike, mis meeldib – peaasi, et oleks värvi! Ootame kaasalöömist oma vanadelt ja uutelt sõpradelt ning tegevusjuhendajatelt!

 

Loe rohkem ja vaata konkursi reegleid Vaimupuu kodulehelt https://vaimupuu.ee/fotokonkurss-2022/

Loe edasi

Eesti Lihasehaigete Seltsil ilmus infoleht. Tegemist on järjekorras juba 82 infolehega!

Loe edasi
 

LIGIPÄÄSETAVUS

 

Ligipääsetavus – kelle jaoks?

Ligipääsetavus on põhimõte, mille kõigekülgseks rakendamiseks on veel palju teha. Sellele siiani vähese tähelepanu pööramise põhjus on müüt, et võidavad vähesed.

 

Eestis on umbes 10%-le rahvastikust määratud puue (Epikoda 2022), mis aga ei tähenda, et ligipääsetavusest oleks kasu vaid puuetega inimestele. Ligipääsetavus on kaasavate keskkondade loomise vahend (Laurìa 2014), mida saavad kasutada nii kehalise või meelelise funktsiooni piirangu või kõrvalekaldega inimesed kui ka kõik teised, kel võib seal toimetamine olla muul põhjusel keeruline, näiteks esmakordne külastaja, võõrkeelne turist või vähese keeleoskusega inimene. Ligipääsetavusest on kasu ka eakatele ja lastele, aga ka neile, kel mingil põhjusel on tähelepanu hajunud, otsitakse midagi või vajatakse abi. 

Loe edasi

Märka nähtamatut – õigel ajal WC-sse jõudmine ei ole naljaasi

Eesti Põletikulise Soolehaiguse Selts annab teda, et nende poolt välja antav WC-kaart koos WC-leidjaga on kasutatav nüüd ka mobiilis.

 

EPSS kutsub üles kõiki andma infot oma WC-de kohta, mis ei ole avalikud, aga mille omanikud on valmis tervisest tingitud erivajadusega inimesi toetama ning nõus oma WC-d lisama WC-kaart kategooriasse. 

 

Ligikaudu 2500 Eesti inimest, kellel on diagnoositud IBD, peavad oma terviseseisundi tõttu tihti ja ootamatult saama WC-sse. 2020. kevadel võttis EPSS kasutusele IBD-patsientidele mõeldud rahvusvaheliselt tunnustatud WC-kaardi, millega on võimalik pääseda lähimasse WC-sse. Kaart peaks andma inimesele võimaluse kasutada tasuta või eelisjärjekorras tualettruume, sh ka tasulisi või mitteavalikke. Läbirääkimised sellise teenuse kasutamiseks võtavad aega ja tulemused on visad tulema. Hea näide paari nädala tagant on Võru Linnavalitsus. Siinkohal kutsume ameti- ja toitlustusasutusi, tanklakette ja kaubanduskeskuseid koostööle.

Loe EPSSi pressiteadet SIIN
 

TEADUS

 

Kliinikumis viidi läbi Baltikumi esimene uuring patsiendi epilepsiat põhjustava ajupiirkonna tuvastamiseks

Tartu Ülikooli Kliinikumi närvikliinikus viidi läbi Eesti ja Baltimaade esimene stereo-elektroentsefalograafiline uuring (SEEG), mille eesmärk oli kaardistada epilepsiat põhjustav ajupiirkond selle kirurgiliseks eemaldamiseks. 

Loe Kliinikumi uudist
 

ÜRITUSED

 

XII erivajadusega inimeste laulu- ja tantsupidu

13. augustil toimus Viljandi laululaval suur laulu- ja tantsupidu “Taaskohtumine”, mida olime oodanud kolm pikka aastat. Tõrva Kodu tegevusjuhendaja Mai Repponeni sõnul ei ole kogu seda ehedat rõõmu ja lusti võimalik piltidesse ega sõnadesse panna “Milline imeline päev täis taaskohtumisi vanade tuttavatega laulude ja tantsude saatel, suurepärane ilm, suurepärane seltskond. Aitäh!”

 

Laulupeol osales pea 1000 erivajadusega lauljat ja tantsijat sajast asukohast. Koos saatjate ja pealtvaatajatega oli Viljandi laululaval ligi 2000 inimest. Ülekannet saab järele vaadata ka Sakala veebist.

Loe rohkem siit

Toimus ETS suvelaager 2022

Üks pikimaid traditsioone Eesti Tsöliaakia Seltsis on olnud suvelaager, kuhu tulevad kokku meie liikmed erinevatest Eesti otstest.

 

24. Eesti Tsöliaakia Seltsi suvelaager toimus sellel aastal 8.-10.juulil Setomaal. Osalejaid oli kokku 45, kellest noorim osaleja oli vaid 3-nädalane beebi. Selle aasta suvelaager sai alguse reedel Tallinnast, kust võeti peale transporti vajavad seltsi liikmed. 

Loe rohkem siit
 

SPORT

 

Kristo-Adam Priks ja Aadu Särev said Põhjamaade parapurjetamise meistrivõistlustel RS Venture Connect klassis neljanda koha

Võistluse põhieesmärk oli uusi inimesi purjetamise juurde tuua.

 

Kristo-Adam Priks ja Aadu Särev saavutasid 13. augustil Stockholmis, Saltsjöbadenis toimunud Põhjamaade parapurjetamise meistrivõistlustel RS Venture Connect kahemehepurjekate klassis neljanda koha.

Loe edasi SIIT

VABA AEG

Kirjeldustõlke töötuba Tartus juba homme 24.08!

Kirjeldustõlge vahendab visuaalset informatsiooni sõnades kuulajatele/vaatajatele. Kirjeldustõlge ei ole mõeldud ainult nägemispuudega inimestele, vaid sellest saavad kasu üsna mitmed sihtgrupid nagu eakad, lapsed, psüühiliste erivajadustega inimesed, eril põhjustel riiki tulnud võõramaalased, näiteks pagulased, samuti inimesed, kellel on raskusi visuaalsetest detailidest tervikut moodustada jne.

 

Kirjeldustõlgiks tuleb õppida ja seda tööd tehakse koos sihtgrupi esindaja nägemispuudega väljaõppe saanud konsultandiga. Sihtgrupi esindaja suunamisega võetakse arvesse väga erinevate külastajate ja osalejate vajadusi. Foorum-töötuba juhendab Sülvi Sarapuu (MTÜ Kakora) koos vaegnägijatest kirjeldustõlke konsultantidega.

Loe edasi ja vaata festivali kava SIIT

Paralümpiakomitee ja FC Flora viisid 20. augustil läbi suure paraspordipäeva "Sport ühendab"

Eesti Paralümpiakomitee ja jalgpalliklubi FC Flora koostöös toimus laupäeval, 20. augustil suure paraspordipäev „Sport ühendab“. 

 

Paraspordipäeval tutvustati erinevad paraspordialasid. Huvilistel oli võimalik teha lähemat tutvust istevõrkpalli, ratastoolikorvpalli, parakergejõustiku, parajalgrattasõidu, ratastoolikurlingu, paraujumise, elektriratastooli saalihoki, parasulgpalli, parajõutõstmise, parapurjetamise ja teiste aladega.

Loe rohkem siit

PIME festival avab pimedate maja linnarahvale 27. augustil!

Laupäeval, 27. augustil kell 12-21 kutsub Põhja-Eesti Pimedate Ühing oma territooriumil (Tondi 8A, Tallinn) toimuvale heategevuslikule kunsti- ja muusikafestivalile PIME (Pimedate Inimeste Maja Esitlus), kus kohtuvad muusika, kunst ja pimedus.


Festival toimub koostöös majas tegutsevate ettevõtetega - Blind Sound muusikastuudio ning värvi- ja kunstipood Spekter. Festivali eesmärgiks on Põhja-Eesti Pimedate Ühingu (PPÜ) maja ja selles toimuvate tegevuste tutvustamine laiemale üldsusele.

 

Ajavahemikul kell 13-16 saab läbida kogemusrada "Elamused pimedas" - võimalus kogeda mitmeid tegevusi ja takistusi, millega pime inimene igapäevaelus kokku puutub. Võib leida vastused järgmistele küsimustele: kuidas pime liigub, arvutit kasutab, köögis toimetab, sporti teeb? Rada saab läbida silmaklappidega koos pimegiidiga.

Eesti Reumaliit ja Viljandi Reumaühing kutsuvad 27. augustil juba 22. korda toimuvale KÄIMISPÄEVALE, mis leiab aset Viljandis

Käimispäeva eesmärgiks on teavitada avalikkust luu- ja liigesehaigustest ning kehalise aktiivsuse ja liikumise osatähtsusest haigusega paremal toimetulekul ning elukvaliteedi säilitamisel.

 

Palume kõikidel kaasa võtta kõnnikepid, kuna kohapeal on saadaval piiratud arv. Osalema on oodatud kõik liikumishuvilised üle Eesti! 

Vaata lisa SIIT

Vanemuise teatri 153. hooaja esimesel poolaastal antakse kolm ligipääsetavat etendust

Vanemuise teater jätkab ka 153. hooajal ligipääsetavate etenduste andmist, millel on nägemispuudega inimestele kirjeldustõlge ja vaegkuuljatele subtiitrid.

Vanemuise teatri 153. hooaja esimesel poolaastal antakse kolm ligipääsetavat etendust:


24. septembril 2022 ooperietendus “Põrgupõhja uus Vanapagan”
12. oktoobril 2022 balletietendus “Luikede järv”
20. novembril 2022 draamaetendus “Kolm pikka naist”

 

Kirjeldustõlke ja subtiitritega etendusel teatripileti hind vaegkuuljale, vaegnägijale ja saatjale on 10 eurot. Broneeringusoovid palume saata e-posti teel kas kassa@vanemuine.ee või siivi@vanemuine.ee.

Rohkem infot etenduste kohta SIIN
 
 
 

EPIKODA NÕUSTAB

 

Nõustamine töövõime või puude raskusastme hindamise taotlejatele

EPIKoda pakub täiendavat nõustamisteenust töövõime või puude raskusastme hindamist taotlevatele isikutele ja nende seaduslikele esindajatele.

 

Nõustamisteenuse eesmärk on tagada täiendav ja sõltumatu tugisüsteem töövõime ja puude raskusastme hindamist puudutavate küsimuste lahendamiseks. Nõustamisele eelregistreerimiseks helista telefonil 671 5909 või kirjuta noustaja@epikoda.ee

Loe edasi

Kuula EPIKoja podcasti Jakob Rosina ja SA ÕTB juhi Hille Rauaga

EPIKoja taskuhäälingu järjekordses osas on saatejuht Jakob Rosinal külas SA Õigusteenuste Büroo juht Hille Raud. EPIKoda on aastast 2017 pakkunud koostöös SA Õigusteenuste Bürooga Justiitsministeeriumi rahastatud tasuta õigusnõustamise teenust puuetega inimestele. Millised on puuetega inimeste peamised õigusalased probleemid ja millist abi saab SA Õigusteenuste Büroo neile pakkuda- sellest kõigest saates juttu tulebki. 

Loe trankriptsiooni

Erivajadustega inimestele õigusnõu andmist jätkab Eesti Puuetega Inimeste Koda

 

Justiitsministeeriumi toetusel annab järgmisel kolmel aastal erivajadustega inimestele õigusnõu Eesti Puuetega Inimeste Koda koos Õigusteenuste Bürooga.

 

Õigusnõustamisele on õigus inimestel, kellel on Sotsiaalkindlustusameti poolt tuvastatud keskmine, raske või sügav puude raskusaste.

 

Õigusnõustamiseks on vajalik eelregistreerimine SA Õigusteenuste Büroo telefonil 53 850 005 E-N kell 10- 16. Muul ajal saabunud kõnede puhul (v.a. laupäev ja pühapäev) või kui kõnele hetkel vastata ei saa, helistatakse pöördujale ÕTB poolt tagasi.

Loe edasi
 

KES ME OLEME?

 

EPIKoja missioon on puuetega inimeste ja krooniliste haigete elukvaliteedi, ühiskonda kaasatuse ning eneseteostuse võimaluste tõstmine läbi huvikaitse ja koostöö. EPIKoja võrgustikku kuulub 16 piirkondlikku puuetega inimeste koda ning 32 üle-eestilist puudespetsiifilist liitu ja ühendust, samuti 5 toetajaliiget. Kokku esindab EPIKoda umbes 285 organisatsiooni üle Eesti.