EESTI PUUETEGA INIMESTE KOJA

UUDISKIRI APRILL 2023

 
 
 

EPIKODA

 

Eesti Puuetega Inimeste Koja vaiete

teemalised koolitused KOV sotsiaaltöötajatele

Eesti Puuetega Inimeste Koda korraldas aprillikuu jooksul 3 Eesti piirkonnas (Tallinn, Tartu ja Jõhvi) koolitused kohaliku omavalitsuse sotsiaaltöötajatele ja teistele teemast huvitatud kohaliku omavalitsuse spetsialistidele eesmärgiga anda praktilisi juhiseid vaide koostamiseks töövõime hindamise ja puude raskusastme tuvastamise vaidlustes. 

Koolitused viis läbi Eesti Puuetega Inimeste Koja jurist-nõustaja Kristi Rekand, kes omab pikaajalist vastavat vaidepraktikat. Koolituste käigus andis oma tegevusest ülevaate ja tõi praktilisi näiteid senisest kogemusest puuetega inimeste nõustamisel SA Õigusteenuste Büroo juhataja Hille Raud.

Koolituste eesmärk oli tõsta kohalike omavalituste sotsiaaltöötajate teadmisi, millele vaiet koostades või klienti vaide koostamisel juhendades tähelepanu pöörata.

Millised on soovitused ja tähelepanekud seoses töövõime ning puude raskusastme hindamisega ning millega arvestada hindamise taotluse koostamisel, aga ka mitterahuldava otsuse kohta vaide või kaebuse esitamisel- sellest kõigest pikemalt on Kristi Rekand kirjutanud 2022.a. lõpus ajakirjas Sotsiaaltöö ilmunud artiklis:

https://tai.ee/et/sotsiaaltoo/puude-raskusastme-tuvastamine-ja-toovoime-hindamine-noustamisteenuse-praktika-pohjal

Vaata Facebooki postitust

Saates "Oma tõde" võeti fookusesse puuetega inimeste tööhõivega seotud teemad

Svaja Pravda saatejuhtid: vasakult blond naine valge triiksärgiga, paremal lillemustriga punapea, kes kannab kõrvas helesiniseid ümmargusi kõrvarõngaid-

10. aprillil ETV+ kanalil eetris olnud saates "Oma tõde" võeti fookusesse puuetega inimeste tööhõivega seotud teemad.

Milliste raskuste ja eelarvamustega puutuvad puuetega inimesed töö otsimisel kokku ja kui paindlik on meie sotsiaalsüsteem- neil teemadel arutlesid stuudios lisaks Töötukassa, Sotsiaalministeeriumi, haridusasutuste ja tööandjate esindajatele ka Eesti Puuetega Inimeste Koja nõustaja Kristi Rekand.

Vaata saadet järele siit: https://etvpluss.err.ee/1608932114/svoja-pravda

Eesti Puuetega Inimeste Kojas alustas tööd uus nõunik Kristi Kähär

Kristi vastutab huvikaitse tegevustes toetuste ja teenuste eest. Sotsiaalvaldkond on keeruline ja kihiline ja vajab jõulisemaid muutusi, et tervise-, sotsiaal- ja haridusvaldkond oleksid rohkem omavahel seotud ning puuetega inimesed saaksid abi võimalikult lihtsalt. Kristi töölauale jõuvad kõiksugu eelnõud, mis puudutavad toetuseid ja teenuseid, osalemist töögruppides, inimeste nõustamist, koolituste ja infopäevade teemade väljamõtlemist ja korraldamist, avalikkuse harimist puuetega inimestest ja nende vajadustest, avalikkuse tähelepanu juhtimist ebavõrdsele kohtlemisele ja süsteemsetele kitsaskohtadele.

Kristi on õppinud ja töötanud sotsiaalvadkonnas - valdavalt otseses töös inimestega nii kohalikus omavalitsuses kui ka Sotsiaalkindlustusametis.

Kui lugejate seas kerkib üles teemasid, mida Kristiga arutada sooviksite, siis ühendust saab telefonil +372 5401 0462 või e-posti teel kristi.kahar@epikoda.ee.

Julgelt võib pöörduda ka, kui tunned, et Sind on mõne toetuse või teenuse taotlemisel/saamisel või mittesaamisel ebaõiglaselt koheldud.

ÜLESKUTSE SEOSES ABIVAHENDITEGA

Vasakul Eesti vapp kolme lõviga, keskel trükitähtedes sõna "Sotsiaalkindlustusamet", paremal ukraina toetuseks kollase-sinisega rinnalips

Sotsiaalkindlustusametile laekub aeg-ajalt teateid inimestest, kes pole olnud rahul kogemusega abivahendeid pakkuvates ettevõtetes. Kahjuks ei pöördu paljud inimesed oma murega kartes abivahendist ilma jäämist või halva suhtumise osaliseks saamist. Paraku on aga abivahendit kasutava inimese kogemus süsteemi parendamisse väga oluline. Kui Sinulgi on olnud probleem abivahendi vastavusega Sinu abivajadusele, abivahendiettevõtte klienditeenindusega või millegi muuga, mis on Sinu kogemust abivahendi ostmisel või rentimisel rikkunud, siis võta julgelt ühendust. Sotsiaalkindlustusameti abivahendite talituse peaspetsialistidega kontaktidel: Annika Kiik, +372  5694 6586, annika.kiik@sotsiaalkindlustusamet.ee või Bret Schär, +372 5302 6672, bret.schar@sotsiaalkindlustusamet.ee. Abivahendite peaspetsialistid toetavad  Sind keerulise olukorra lahendamisel abivahendi ettevõttega.

Juhul kui Sotsiaalkindlustusameti poole pöördumine on Sinu jaoks keeruline, võid detaile avaldamata pöörduda ka EPIKoja nõuniku Kristi Kähär`I poole telefonil +372 5401 0462 või e-postil kristi.kahar@epikoda.ee.

Vaata Sotsiaalkindlustusameti kodulehte
 

PUUETEGA INIMESTE ÕIGUSED

 

EPIKoja pöördumine õiguskantsleri poole seoses Lille Kodus aset leidnud väärkohtlemise juhtumitega

Pildil on kohtunik, kes hoiab paremas käes haamrit, vasak on asetatud lauale. Tema vasakul küljel aga on sulg, mis on lillat värvi, nagu tema talaar

Eesti on tunnistanud ÜRO Puuetega inimeste õiguste konventsiooni ratifitseerimisega vajadust edendada ja kaitsta kõigi puuetega inimeste inimõigusi, sealhulgas tugevamat toetamist vajavate inimeste inimõigusi. Rakvere Lille Kodus teenusel viibinud lapsed vajasid oma keeruliste erivajaduste tõttu tugevamat toetamist ja riigi kaitset. Riik võttis endale teenuse pakkumisega kohustuse tagada lastele teenusel viibimisel nende arengut toetav turvaline kodusarnane keskkond. Eesti on ühinenud piinamise ning muude julmade, ebainimlike või väärikust alandavate kohtlemis- ja karistamisviiside vastase konventsiooniga. Lille Kodus riigi poolt korraldatud ja finantseeritud teenusel viibinud lapsed kogesid julma, ebainimlikku ja väärikust alandavat kohtlemist. 

Loe edasi

Õiguskantsleri vastus EPIKojale seoses Lille Kodus aset leidnud väärkohtlemise juhtumitega

Õiguskantsleri logo. Taamal paistavad Toompea majad. Vasakul on Eesti vapp kolme lõviga ja paremal kiri "Õiguskantsler. Chancellor of Justice".

Kokkuvõte
Kehtivad õigusnormid ja asutuste sisekontrollisüsteemid ei kaitsnud piisavalt eriti haavatavate lapskannatanute õigusi. Kui laste esindajad soovivad siiski esitada tsiviilhagi, on see veel võimalik. Palun Riigikogu kaaluda täiendavate normide kehtestamist selleks, et kaitsta haavatavas või abitus olukorras inimesi väärkohtlemise või nende inimväärikuse süstemaatilise alandamise
eest. Kahjuks on selgunud, et senised normid ei ole osutunud piisavaks. Palun Riigikogul kaaluda Kriminaalmenetluse seadustiku täiendamist sättega, mis võimaldaks kohustuslikus korras riiklikku õigusabi anda praegusest laiemale piiratud teovõimega kahjukannatanute ringile. Palun Riigikogul kaaluda Lastekaitseseaduses lastega töötamise keelu kohaldamisala laiendamist.

Loe õiguskantsleri vastust
 

SOTSIAALVALDKOND

 

Tervise Arengu Instituudi huvikaitse alased koolitused 

Tervise Arengu Instituudi logo. Sõna TAI oranžil taustal, valge kiri väikeste tähtedega sees. Paremal kiri Tervise Arengu Instituut.

Koolitusel osalemiseks peab olema 4-6 liikmeline meeskond, kus osaleb vähemalt 3 kohaliku omavalitsuse inimest. Koolituse eesmärk on jõustatud kohalike omavalitsuste otsusetegijad ja eestkõnelejad, kellel on teadmised ja oskused tõhusast huvikaitsest kindlustamaks kogukondade heaolu ning toetavate tervisepoliitikate elluviimine. Leidke oma piirkonnast võimalused koos kohaliku omavalitsusega koolitusel osaelda ja edaspidi selle pinnalt koostööd teha!

Uuri lähemalt koolituse kohta

Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskus kutsub õppima!

Vasakult viis täppi, mis asetsevad kolmnurgas, mis on alt lahti. Paremal kiri trükitähtedega: "Astangu", mille all kirjatähtedega Astangu Kutserehabititatsiooni Keskus.

Sooviavalduste vastuvõtt toimub ajavahemikul 1. märts - 2. juunini. Vabade õppekohtade olemasolul toimub täiendav sooviavalduste vastuvõtt ja hindamine kohanemiskursustel 14. augustist - 31. oktoobrini ning tööõppekursustel ja kutseõppes 14. augustist - 6. oktoobrini. Uuri lähemalt, keda õppima oodatakse ja mis erialasid pakutakse

Vaata lähemalt
 

TERVIS

 

EPIKoja podcasti uus episood: Eesti Psüühikahäiretega Inimeste ja Lähedaste Huvikaitse Liit

Eesti Puuetega Inimeste Koja (EPIKoja) taskuhäälingu järjekordses osas on saatejuht Jakob Rosinal külas Eesti Psüühikahäiretega Inimeste ja Lähedaste Huvikaitse Liidu juhatuse liikmed Lenne Lillepuu ja Mari Levo. Vaimsest tervisest, vaimse tervise hoidmisest Eestis ning sellest, miks on vaja liitu, mis ühendab inimesi, kellel on mure vaimse tervisega- sellest kõigest saates juttu tulebki. Taskuhäälingu transkriptsioon on leitav SIIN.

Kuula podcast´i

Sageli öeldakse harvikhaigusega lapse perele, et ravi on liiga kallis ja see tuleb teiste arvelt  

Laps, kelle õlgadele on selja tagant pandud naise käed. Naise vasakul käel on kuldne käekell. Pildil ees toidulisandid, spetsiaalsed toidud inimestele, kel on diagnoositud fenüülketonuuria.

Nagu nimigi ütleb, on harvikhaigus harva esinev haigus. Kuigi seda esineb vaid viiel inimesel 10 000-st, avastatakse seni tuntud umbes 8000 haigusele lisaks maailmas igal aastal 250-300 uut haigust, mida varem ei suudetud diagnoosida. Eestis põeb väga haruldasi haigusi 90 000 inimest. Vaatamata meditsiini ja teaduse arengule ei osata kõigile tervisehädadele alati diagnoosi panna ning lisaks võib esineda probleeme õige ravi leidmisel. Enamasti puudub haruldastel haigustel standardlahendus – nii raviskeem kui ka ravimid. Paraku on aeg harvikhaigele äärmiselt kriitilise tähtsusega.

Loe artiklit

Vaata järele patsiendi hariduspäeva “Patsientide hääl: mida teha, kui ravi pole kättesaadav?” 

Patsiendi hariduspäeva pilt, teema "Patsiendi hääl: mida teha, kui ravi pole kättesaadav". Sündmus toimus 20. aprill kl 11-15
Vaata patsiendi hariduspäeva
 

LIGIPÄÄSETAVUS

 

Eesti Puuetega Inimeste Koda korraldas Aktiivsete Kodanike Fondi toel kohalikele omavalitsustele ligipääsetavuse alase koolituse

Veebikoolitus kohalikele omavalitsustele ligipääsetavuse alase teadlikkuse tõstmiseks EPIKojas

Tegemist oli sissejuhatava koolitusega ligipääsetavuse alase teadlikkuse tõstmiseks. Koolitusel esinesid lektorid EPIKoja võrgustikust: käsitleti liikumis-, nägemis-, kuulmis- ja intellektipuuet, psüühikahäiret, veebide ligipääsetavust ning projekteerimisel enamlevinud vigu. Koolitusel osalejate tagasiside põhjal luuakse ka vastav koolituskeskkond, kus osalejad saavad vaadata ligipääsetavuse teemalisi videoid ja testida ühtlasi oma teadmiseid. Projekt leiab aset Aktiivsete Kodanike Fondi toetusel.

Vaata koolituse kava
Vaata ürituse Facebooki linki
 

OSALEMISEKS

 

Vabariiklik Puuetega Inimeste XXVII Kultuurifestival 10. juunil 2023 Narvas Rugodivi Kultuurimajas

Inimesed lillade õhupallidega

Eesti Puuetega Inimeste Koda koostöös Lääne-Virumaa Puuetega Inimeste Kojaga korraldab 10. juunil 2023 Narvas Rugodivi Kultuurimajas puuetega inimeste kultuurifestivali, mis tähistab kahekümne seitsmendat toimumiskorda.

Päevajuht on Jakob Rosin, Eesti Pimedate Liidu esimees. 

FESTIVALIL MÜÜAKSE PUUETEGA INIMESTE KÄSITÖÖD ning üritus on kõigile TASUTA!

Lisainfo ja küsimused:
Helmi Urbalu (Vabariikliku Puuetega Inimeste XXVII kultuurifestivali koordinaator) tel: +372 53 429 043

Vaata päevakava

Ümber Viljandi järve jooksu starti tuleb esimene pime osaleja

51-aastane tartlane Kalev Muuli on teadaolevalt esimene pime, kes 93 korda peetud ümber Viljandi järve jooksu starti asub. Koos saatjaga on tal 1. mail plaanis keerulise maastikuga rajale kõndima minna ning tulemust ta taga ei aja.

Uuri lähemalt MTÜ Guide Running Estonia tegemiste kohta lähemalt facebookis https://www.facebook.com/guiderunningestonia/

Vaata lähemalt Sakala Postimehest

Avatud on kaks lihtsa keele tõlkega fotonäitust Lennusadamas: Veneetsia ja viikingite teemal

pildil on Kerttu Rakke ja Janek Muru. Kerttu istub Janeki tugiraamil, mõlemal on ees Veneetsiast tuntud karnevali näomaskid.

Mõlemad näitused on avatud kuni 7. jaanuarini 2024. aastal. Venezia-nimeline näitus annab haarava ülevaate Veneetsia vabariigi tõusust, kõrgajast ja langusest ning linna tänastest heitlusest merepinna tõusu ja massiturismiga. Veneetsia näituse kaudu avaneb meile pilt viikingite elust ja tavadest – millist päritolu mehed ühte sõjasalka kuulusid, milliste laevadega mereretkel käidi, mida varustusena kaasa võeti, kuidas sõditi ja võõrsil sõjaretkel olles oma hukkunuid maeti. Vaata Viikingid enne viikingeid näituse kohta siin https://meremuuseum.ee/lennusadam/viikingid-enne-viikingeid-naitus-salme-laevmatustest/ Pildistas Kalev Lilleorg

Vaata lähemalt Venezia näituse kohta
 
 
 

EPIKODA NÕUSTAB

 

Nõustamine töövõime või puude raskusastme hindamise taotlejatele

EPIKoda pakub täiendavat nõustamisteenust töövõime või puude raskusastme hindamist taotlevatele isikutele ja nende seaduslikele esindajatele.

 

Nõustamisteenuse eesmärk on tagada täiendav ja sõltumatu tugisüsteem töövõime ja puude raskusastme hindamist puudutavate küsimuste lahendamiseks. Nõustamisele eelregistreerimiseks helista telefonil 671 5909 või kirjuta noustaja@epikoda.ee

Loe edasi

Kuula EPIKoja podcasti tasuta õigusnõustamisest SA ÕTB juhi Hille Rauaga

EPIKoja taskuhäälingu järjekordses osas on saatejuht Jakob Rosinal külas SA Õigusteenuste Büroo juht Hille Raud. EPIKoda on aastast 2017 pakkunud koostöös SA Õigusteenuste Bürooga Justiitsministeeriumi rahastatud tasuta õigusnõustamise teenust puuetega inimestele. Millised on puuetega inimeste peamised õigusalased probleemid ja millist abi saab SA Õigusteenuste Büroo neile pakkuda- sellest kõigest saates juttu tulebki. 

 

Tasuta õigusnõustamise teenus erivajadusega inimestele üle Eesti (viipekeeles)

Kuula/vaata podcasti siit

Erivajadustega inimestele õigusnõu andmist jätkab Eesti Puuetega Inimeste Koda

 

Puude raskusastet omavad inimesed saavad esmast tasuta õigusnõu Eesti Puuetega Inimeste Koja vahendusel. Justiitsministeeriumi toetusel annab 2025nda aastani puuetega inimestele õigusnõu Õigusteenuste Büroo.

 

Õigusnõustamisele on õigus inimestel, kellel on Sotsiaalkindlustusameti poolt tuvastatud keskmine, raske või sügav puude raskusaste.

 

Õigusnõustamiseks on vajalik eelregistreerimine SA Õigusteenuste Büroo telefonil 53 850 005 E-N kell 10- 16. Muul ajal saabunud kõnede puhul (v.a. laupäev ja pühapäev) või kui kõnele hetkel vastata ei saa, helistatakse pöördujale ÕTB poolt tagasi.

Loe edasi
 

KES ME OLEME?

 

EPIKoja missioon on puuetega inimeste ja krooniliste haigete elukvaliteedi, ühiskonda kaasatuse ning eneseteostuse võimaluste tõstmine läbi huvikaitse ja koostöö. EPIKoja võrgustikku kuulub 16 piirkondlikku puuetega inimeste koda ning 32 üle-eestilist puudespetsiifilist liitu ja ühendust, samuti 5 toetajaliiget. Kokku esindab EPIKoda umbes 285 organisatsiooni üle Eesti.