EESTI PUUETEGA INIMESTE KOJA

UUDISKIRI OKTOOBER 2022

 
 
 

EPIKODA

 

Eesti Puuetega Inimeste Koja ettepanekud 2023. aasta riigikogu valimisteks

Põhiseaduse § 28 alusel on puuetega inimesed riigi ja kohalike omavalitsuste erilise hoole all. Riigikogu valimiste tulemusel pannakse paika järgmiste aastate peamised suunad kogu Eesti arenguks, sh ka puuetega inimeste jaoks olulistel ja eluolulistel teemadel. 2022. poolaasta seisuga on Eestis 128 576 puudega inimest ja ca 25 000 suure hoolduskoormusega omastehooldajat, lisanduvad teised pereliikmed, keda puudega lähedase toetamine puudutab.

Tänased otsused ja tegevused peavad lahendama praeguseid kitsaskohti ning ennetama probleeme ka tulevikus.

Meie soov on, et Toompea jõujooni seaksid ka sotsiaalteemad, samuti teemad, mis puudutavad puuetega inimestele ja nende lähedastele abi ja toe pakkumist, võrdset kohtlemist ja ligipääsetavust, võrdseid ja läbipaistvaid võimalusi hariduses, tervishoius ja tööhõives. Puuetega inimeste õiguste tagamise ja nende ühiskonda kaasatuse küsimuste lahendamiseks peavad andma panuse kõik erakonnad.

Loe edasi

Tugiisikuteenuse teema- ja inspiratsioonipäev EPIKojas 15.11.2022 kell 10-14 või YouTube´is

Pildil on info tugiisikuteenuse teema- ja inspiratsioonipäeva kohta 15.11.2022 kell 10-14

Eesti Puuetega Inimeste Koda korraldab 15. novembril tugiisikuteenuse teema-ja inspiratsioonipäeva, kuhu kutsume kõiki huvitatuid kuulama, kaasa mõtlema ning olulisi samme astuma, et tugiisikuteenus oleks kättesaadav ning abi- ja toetusvajadusega last ja tema peret toetamas.

Päeva juhib Kadi Jaanisoo, kelle vestluskaaslasteks on inimesed, kes aitavad tugiisikuteenuse vajalikkust, murekohti ja tulevikku avada. Sündmusest on võimalik osa saada tulles kohale EPIKoja ruumidesse (Toompuiestee 10, Tallinn) või jälgida EPIKoja Youtube keskkonnas. Tutvu päevakavaga lähemalt siit: https://www.facebook.com/events/1175627186366473

Registreerimine avatud kuni 11. novembrini:
https://bit.ly/3Tk0ikV

Registreeri end siin

EPIKoja taskuhäälingu episoodid on edaspidi kättesaadavad ka viipekeelsetena

Avaneb viipekeelne episood EPIKoja taskuhäälingust Peep Petersoniga

Eesti Puuetega Inimeste Koda on alates 2019. a. augustist andnud eetrisse oma taskuhäälingu episoode, mis on olnud varasemalt varustatud subtiitrite ja transkriptsiooniga. Alates käesoleva aasta septembrist on tulevased taskuhäälingu episoodid varustatud lisaks ka viipekeelse tõlkega, et suurendada taskuhäälingu ligipääsetavust.

Vaata episoodi

Taskuhääling: Pooltund tervise- ja tööministri Peep Petersoniga 

Eesti Puuetega Inimeste Koja (EPIKoja) taskuhäälingu järjekordses osas on saatejuht Jakob Rosinal külas tervise- ja tööminister Peep Peterson.

Käesolevas episoodis räägime tööhõivest ja töövõimetuse määramisest Töötukassa poolt. Teeme juttu ka kutsehaigetest ning töö tervisest laiemaltki.

Taskuhääläingu transkriptsioon on leitav siit: 

https://www.epikoda.ee/uleslaaditud-failid/15-peep-peterson-transkript.pdf

Loe edasi
 

LIIKMED

 

Psüühikahäiretega inimeste osalusel loodi huvikaitse liit

Ülemaailmsel vaimse tervise päeval, toimus Eesti Puuetega Inimeste Kojas (EPIKojas) Eesti Psüühikahäiretega Inimeste ja Lähedaste Huvikaitse Liidu (EPILL) asutamiskoosolek.

Vastloodud katusorganisatsiooni põhikirjaline eesmärk on kaitsta ja esindada psüühikahäiretega inimeste ja nende lähedaste õigusi ja huve.

Loe edasi

Kas Sina oled juba rehalaagris käinud? Eesti Vaegkuuljate Liit kutsub Sind taaskord rehabilitatsiooniteenusele ja laagritesse

Rehabilitatsiooniteenust ehk tuge igapäevaelus ja töötamisel pakume jooksvalt, meie spetsialistid ootavad Sind nii Tallinnas kui ka mujal. Lisaks kogemusnõustajatele, psühholoogidele, sotsiaaltöötajatele, eripedagoogidele ja õele on meil ka partnerid, kelle kaudu saame pakkuda füsioteraapiat. Partneriteks on Tallinnas Adeli, Keila Rehabilitatsioonikeskus, Tartus Dorpat ja Pärnus Tervise Sanatoorium.

Meie meeskonnas on inimesi, kes pakuvad tuge lisaks kuulmislanguse ja kurtuse teemadele ka tinnituse, Meniere`i ja fibromüalgia osas. Meie rehameeskonna liikmete kirjelduse leiad SIIN.

Loe edasi
 

LIGIPÄÄSETAVUS

 

Ligipääsetavuse alase teadlikkuse tõstmise koolitus

Kell 10:00 - 11:00 infoseminaril toimub projekti “Ligipääsetavuse alase teadlikkuse tõstmise programm” tutvustus.

Kell 11:15 algab Ligipääsetavuse alase teadlikkuse tõstmise sissejuhatav koolitus, et anda ülevaade peamistest ligipääsetavuse vajadustest erinevate puuete vaates. Koolitus toimub Zoom keskkonnas ja oodatud on kõik, kes soovivad värskendada ja parandada oma teadmiseid ligipääsetavusest. Koolitusele saab registreeruda alloleva lingi kaudu.

PÄEVAKAVA

11:20 - 11:35 Seadusandlusest ja põhimõtetest. Mari Puuram, Eesti Puuetega Inimeste Koda

11:35 - 12:05 Hoonete ligipääsetavuse järelevalve korraldus: Kaido-Allan Lainurm, Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet  

12:05 - 12:35 E-teenuste ligipääsetavus Harri Puskar, Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet 

13:15 - 13:45 Liikumispuue ja ligipääsetavus: Veiki Laan, Eesti Liikumispuudega Inimeste Liit

13:45 - 14:15 Nägemispuue ja ligipääsetavus: Jakob Rosin, Eesti Pimedate Liit

14:15 - 14:45 Kuulmispuue ja ligipääsetavus: Külliki Bode, Eesti Vaegkuuljate Liit

15:10 - 15:40 Intellektipuue ja ligipääsetavus: Helle Känd, Eesti Vaimupuudega Inimeste Tugiliit

15:40 - 16:10 Vaimse tervise probleemid ja ligipääsetavus: Mari Lipp, Haabersti Klubimaja

16:20 - 16:30 Koolituspäeva kokkuvõte ja tagasiside

Registreerimise link on avatud kuni 2.novembrini https://docs.google.com/forms/d/1SEhl6o9AhSrZBo6yTodVPT7Pp945h-KJhikjb_dAUVQ

Registreeri end siin

Sotsiaaltranspordi ühise korraldusmudeli katsetamine Pärnumaal

Arendades sotsiaaltransporti, arendame ühtlasi ka täiesti uut liiki nõudepõhist ühistransporti. Erinevus on ainult klientide staatuses ning sõiduõigustes. MTÜ Pärnumaa Ühistranspordikeskus (PÜTK) on asutatud 2014. aastal Pärnumaa ühistranspordi ühtseks korraldamiseks. PÜTK-i liikmed, kohalikud omavalitsused (KOV) ja riik, otsustasid 2018. aastal hakata koostöös sotsiaalministeeriumiga ellu viima katseprojekti „Sotsiaaltransporditeenuse korraldusmudelite testimine“. Projekti raames alustati ühtselt korraldatud sotsiaaltranspordi teenuse osutamist 1. juunil 2020.

Loe edasi
 

SOTSIAAL

Maarja Krais-Leosk räägib 4.-6.klassi õpilastele puuetega inimeste õigustest

EPIKoja tegevjuht Maarja Krais-Leosk viis täna Tagasi Kooli ettevõtmisel 4.-6. klassidele suunatud e- tunni "Kas puudega inimesel on samad õigused, mis puudeta inimesel?"

Tunni raames said vastused järgmised küsimused:

- Kõikidel inimestel on õigused, ent kas kõigil on need samad?

- Kas kõik inimesed, sh ka puuetega isikud, saavad oma õigusi ka hästi kasutada?

-Kuidas me kõik saame olla teistega arvestavad inimesed, kuidas saame olla head kaaslased ja sõbrad ka neile, kes meist millegi poolest erinevad?

Vaata loengut

Koolinoortele räägitakse virtuaaltundides vaimsest tervisest 

Oktoober on vaimse tervise kuu ning selle raames tuuakse 6.–18. oktoobrini klassidesse kuus erinevat e-tundi vaimsest tervisest ja hoolekandest. 

Esimeses e-tunnis räägib 4.–6. klassi õpilastele kasvatuspsühholoog, Peaasi.ee koolitaja ja “Jess, lapsed!” autor Merilin Mandel vaimse tervisega seotud valearusaamadest. “Vaatame lähemalt, mis see vaimne tervis on, kas see võib ajas muutuda ja milliseid müüte ning eelarvamusi vaimse tervise kohta levib. Kinnitame ka üle, et muredest rääkimine ning abi otsimine ei ole tabu,” sõnab Mandel.

Loe edasi
 

MEDITSIINI UUDISED

 

Tervisekassa kutsub inspiratsioonihommikule

Tervisekassa inspiratsiooniüritused said hoo sisse kaugteenuste arendamisega ja on toimunud alates 2020. aastast. Meil on hea meel kutsuda teid esimesele silmast silma toimuvale inspiratsioonihommikule 4. novembril kell 10-13 Erinevate Tubade Klubis Tallinnas. Seekordse ürituse peateemaks on tervishoiu innovatsioon. Oleme viimase aasta jooksul koos partneritega töötanud selle nimel, et tervishoiuinnovatsioon saaks Eestis selgema raami ja soovime seda nüüd ka teiega jagada. Tutvustame digilahenduste teejuhti ja Tervisekassa innovatsioonitoetust ning räägime ka sellest, mis imeloomad on terviseportaal ja tervisejuhtimise töölaud. Hommikuse seminari lõpetab paneeldiskussioon ökosüsteemi olulisemate osapooltega.

Registreerimine lingil: https://forms.gle/CDySrCJPYLKV5saF6. Registreerimise tähtaeg on 1.november. Veebiülekannet ei toimu, kuid üritust salvestatakse.

Loe uudist

Kuidas orienteeruda uuenevas tervishoius?

Tervishoiusüsteem on suur ja kohati äärmiselt kohmakas. Meil on eriõdesid välja koolitatud 2006. aastast, kuid seaduslikult hakatakse neid rakendama alles nüüd, aastal 2022.

Loe uudist

Tervisevaldkonna infokiri

Tervisevaldkonna infokirjast saad lugeda ministeeriumi tervisevaldkonna tegemistest, kavandatavatest muudatustest ja käimasolevatest projektidest.

Värskes infokirjas:

  • Dr Heidi Alasepp: Meie koostööoskused ja -tahe pannakse praegustes kriisides proovile
  • Peep Peterson: Tervishoiu võti on töötajad. Uued aparaadid saavad aidata, kuid mitte asendada
  • Dr Kersti Lea: Peame ühiselt tõstma valmisolekut tsiviil- ja riigikaitsekriisides toimetulekuks
  • Kersti Esnar: Eesti tervishoid vajab arengusuundi
Loe rohkem siit
 

VABA AEG

 

Kui vähe on õnneks vaja?

 
 

Neile, kes reisivad siin ilmas veidi erilisema pagasiga, võib just sport olla võluvits, mis muudab teistega võrdseks. Jälgime kolme innuka sportlase teekonda eriolümpia jalgpalliturniirile, kuhu ei mindagi kindla peale karika järele, vaid enesekindlalt osalema.

Vaata ERR-i Jupiteri

Vaata edasi siit
 

EPIKODA NÕUSTAB

 

Nõustamine töövõime või puude raskusastme hindamise taotlejatele

EPIKoda pakub täiendavat nõustamisteenust töövõime või puude raskusastme hindamist taotlevatele isikutele ja nende seaduslikele esindajatele.

 

Nõustamisteenuse eesmärk on tagada täiendav ja sõltumatu tugisüsteem töövõime ja puude raskusastme hindamist puudutavate küsimuste lahendamiseks. Nõustamisele eelregistreerimiseks helista telefonil 671 5909 või kirjuta noustaja@epikoda.ee

Loe edasi

Kuula EPIKoja podcasti Jakob Rosina ja SA ÕTB juhi Hille Rauaga

EPIKoja taskuhäälingu järjekordses osas on saatejuht Jakob Rosinal külas SA Õigusteenuste Büroo juht Hille Raud. EPIKoda on aastast 2017 pakkunud koostöös SA Õigusteenuste Bürooga Justiitsministeeriumi rahastatud tasuta õigusnõustamise teenust puuetega inimestele. Millised on puuetega inimeste peamised õigusalased probleemid ja millist abi saab SA Õigusteenuste Büroo neile pakkuda- sellest kõigest saates juttu tulebki. 

Loe trankriptsiooni

Erivajadustega inimestele õigusnõu andmist jätkab Eesti Puuetega Inimeste Koda

 

Justiitsministeeriumi toetusel annab järgmisel kolmel aastal erivajadustega inimestele õigusnõu Eesti Puuetega Inimeste Koda koos Õigusteenuste Bürooga.

 

Õigusnõustamisele on õigus inimestel, kellel on Sotsiaalkindlustusameti poolt tuvastatud keskmine, raske või sügav puude raskusaste.

 

Õigusnõustamiseks on vajalik eelregistreerimine SA Õigusteenuste Büroo telefonil 53 850 005 E-N kell 10- 16. Muul ajal saabunud kõnede puhul (v.a. laupäev ja pühapäev) või kui kõnele hetkel vastata ei saa, helistatakse pöördujale ÕTB poolt tagasi.

Loe edasi
 

KES ME OLEME?

 

EPIKoja missioon on puuetega inimeste ja krooniliste haigete elukvaliteedi, ühiskonda kaasatuse ning eneseteostuse võimaluste tõstmine läbi huvikaitse ja koostöö. EPIKoja võrgustikku kuulub 16 piirkondlikku puuetega inimeste koda ning 32 üle-eestilist puudespetsiifilist liitu ja ühendust, samuti 5 toetajaliiget. Kokku esindab EPIKoda umbes 285 organisatsiooni üle Eesti.