EESTI PUUETEGA INIMESTE KOJA

UUDISKIRI MAI 2022

 
 
Illustratsioon. Lapsed teevad lumememme.
 
 
 

EPIKODA

 

Ilmunud on ajakirja Sinuga kevadnumber

Eesti Puuetega Inimeste Koda avaldas 5. mail ajakirja Sinuga kevadnumbri. Ajakirja kaanetegelane on Eestis elav Afganistani puuetega inimeste õiguste aktivist Ali Afzali. Ajakiri on tasuta kättesaadav nii paberkandjal kui ka veebis. 

 

Uues kevadnumbris numbris saab lugeja tuttavaks EPIKoja uue tegevjuhi Maarja Krais-Leoskiga. EPIKoja ligipääsetavuse nõunik Mari Puuram räägib märkamisest ja hoolimisest avalikus ruumis, kogemusnõustaja Madis Laos jagab avameelselt oma taastumise teekonna lugu ja riigikohtunik Nele Parrest kommenteerib Riigikohtu kaasust, mis puudutab vaegkuuljast töötaja õigusi.

Loe edasi

Eesti Puuetega Inimeste Koda kutsub märkama ja looma ligipääsetavaid lahendusi

Maikuu kolmandal neljapäeval tähistatakse rahvusvahelist ligipääsetavuse päeva, mille eesmärk on panna inimesed kaasa mõtlema enam kui miljardi puudega inimese juurdepääsule ja kaasamisele. Eestis on puude raskusaste määratud 131 000 inimesele, kuid paljud ligipääsetavad lahendused muudavad ka puudeta inimeste igapäevased toimetused lihtsamaks. Eesti Puuetega Inimeste Koja poolt valminud video teeb vaatajale sissejuhatuse ligipääsetavate lahenduste maailma.

 

Vaata videot SIIT.

Loe edasi

Kutse EPIKoja hübriid-vormis toimuvale infopäevale 2. juunil 

Eesti Puuetega Inimeste Koda kutsub huvilisi osalema 2. juunil kell 11.00-14.15 toimuval infopäeval, kus fookuses on Sotsiaalkindlustusameti teenused ja tegevused.

 

Infopäev toimub hübriidsündmusena nii Eesti Puuetega Inimeste Kojas (Toompuiestee 10, Tallinn) kui ka Zoom videokõnede keskkonnas. Infopäeval on tagatud eesti viipekeeletõlge ja kirjutustõlge. Infopäev salvestatakse ja jääb järelvaadatavaks EPIKoja YouTube kanalil.

 

Registreerumine infopäevale kuni 30. mainibit.ly/3kba1do

Rohkem infot

Tööpakkumine: EPIKoda otsib oma meeskonda nõunikku

Eesti Puuetega Inimeste Koda (EPIKoda) otsib uut kolleegi! Vaata tööülesannete kirjeldust töökuulutusest.

 

Kandideerimiseks saata CV ja 1 lk motivatsioonikiri teemal „Inimene tervishoiusüsteemis – huvikaitse ABC“ e-posti aadressile maarja.krais-leosk@epikoda.ee hiljemalt 06.06.2022.

Rohkem infot
 

RIIK

 

Järgmisest aastast jõustuvad erivajadusega laste perede jaoks olulised muudatused ning maist lihtsustub abivahendite kättesaamine

Järgmisest aastast muutub omavalitsustel lihtsamaks võimalike abivajavate peredeni jõudmine, paindlikumaks muutub raske ja sügava puudega lastele mõeldud tugiteenuste toetusfondi kasutamine ning selle aasta maist lihtsustub abivahendite kättesaamine.


Jaanuarist 2023 jõustub lastekaitseseaduse muudatus, millega hakatakse edastama KOV töötajatele andmeid nende laste kohta, kellele on taotletud puude raskusastet, mis tähendab, et paranemas on andmevahetus riigi ja KOV vahel.

 

Maist 2022 jõustus seadusemuudatus, millega viidi sotsiaalkaitseministri määrusesse selliste abivahendite loetelu, mis on seotud igapäevaelus toimetulekut toetavate abivahenditega, mida on inimesel vaja enne puude tuvastamist või töövõime hindamist.

 

8. maist 2022 saavad 16-17aastased vähenenud töövõimega lapsed abivahendeid samasuguse riigi soodustusega (90%) nagu samas vanuses puude raskusastmega lapsed.

 

Järgmise aasta algusest muutub paindlikumaks ka raske ja sügava puudega laste sotsiaalteenuste pakkumiseks mõeldud KOVile eraldatava toetusfondi vahendite kasutamine.

Rohkem infot siin

Riik toetab omavalitsusi hoolduskoormusega inimeste abistamisel

Alates maikuust saavad kohalikud omavalitsused taotleda rahastust hoolduskoormusega inimesi toetavate teenuste arendamiseks ja tööturule sisenemise toetamiseks. Uue meetmega antakse igale kohalikele omavalitsustele võimalus välja arendada toetavaid teenuseid kuni 100 000 euro ulatuses.

Loe edasi

Muudatused abivahendite hüvitamistingimustes alates 1. maist 2022

Esimesest maist aastast 2022 jõustuvad sotsiaalhoolekande seaduse muudatused, mille järgselt hakkab üla- ja alajäsemeproteese ning hülsse hüvitama üksnes Sotsiaalkindlustusamet (SKA).

 

Seoses sellega ei ole alates mai kuust üla- ja alajäsemeproteesi soetamisel enam vajalik puude raskusastme või töövõime languse olemasolu. Riigipoolse soodustusega üla- ja alajäsemeproteeside soetamiseks on edaspidi vaja paberkandjal abivahendi tõendit, millel on välja toodud info, millist proteesi inimene vajab.

Loe edasi
 

LIIKMED

 

Reumaliit avaldas värske kevadnumbri

Eesti Reumaliidul ilmus Reumakirja värske kevadnumber. Lugeda saab nii toitumisest ja vaimsest tervisest kui ka ajaloost ja liidu tegemistest, ning paljust muust.

Loe edasi

Eesti „Parim Gluteenivaba Tegija 2021“ võitjad on selgunud

Loe edasi

16. mai oli rahvusvaheline tsöliaakia päev

Eesti Puuetega Inimeste Koja võrgustikus tegutseb aktiivselt Eesti Tsöliaakia Selts, kes jagas sel puhul animeeritud videot, mille jagamisega saate aidata tõsta teadlikkust enim aladiagnoositud autoimmuunhaigusest - tsöliaakiast.

Tsöliaakia ei ole talumatus ega allergia vaid tegemist on enim aladiagnoositud autoimmuunhaigusega

 

Kui kahtlustad, et gluteen põhjustab sulle vaevuseid, siis kontrolli enne iseseisvalt gluteenivabale dieedile minekut alati tsöliaakia veremarkereid perearsti juures.

 

Rohkem infot www.tsoliaakia.ee

Loe rohkem

Viipekeele Selts on teinud Eurovisiooni lauludele tõlke Eesti viipekeeles

Eurolaulude tõlkeid saab uudistada koos muusikatõlgedega ERRi Jupiteri platvormil

Vaata videosid siit
 

LIGIPÄÄSETAVUS

 

Kas easõbralik on ligipääsetav?

Loe lähemalt Sirbist, kuidas easõbralikkus seostub ligipääsetavusega ning kuidas ruumiplaneerijad ning linnakujundus saaksid toetada aktiivset vananemist. 

Loe edasi siit

Valminud on nägemispuudega inimestele mõeldud kirjeldustõlkega muusikavideod Lexsoul Dancemachinel

10.05.2022 avaldati koostöös Lexsoul Dancemachinega kirjeldustõlkega muusikavideod. See on Eestis esmakordne, kus bänd avalikult laeb enda Youtube kanalile üles kirjeldustõlkega muusikavideod. Kirjeldustõlke said Lexsoul Dancemachine neli muusikavideot, milleks on  “Domingo”, “Carambola Jelly”, “Nu reality” ja “Money”.


Kirjeldustõlked koostas Sigrit Vaiksaar, konsulteeris Kai Kunder, salvestas Björn Norralt. Kirjeldustõlked lugesid sisse Lexsoul Dancemachine liikmed Robert Linna, Martin Laksberg, Caspar Salo, Joonas Mattias Sarapuu. Muusikavideod avaldatakse bändi Youtube’i kanalil.

Loe EPLi pressiteadet siit
 

SPORT

 

Tallinna Invaspordiühing kutsub bocciat mängima

Üritus ühingu liikmetele toimub reedel 19. mail 2022 kella 16:30 – 18:30 Tallinna Puuetega Inimeste tegevuskeskuses aadressil Endla tn. 59. 

 

Kes vajab mängimisel abi, see võtab endale abistaja kaasa! Kohtade arv on piiratud!

Loe edasi
 

VABA AEG

 

Maarjaküla VI laulu- ja tantsupidu 28. mail

Esinevad pasunakoor, tanturühmad ja koorid lähemalt ja kaugemalt. Tule veeda meeleolukas päev!

 

Müüakse käsitööd ja avatud on puhvet. 

Link üritusele

Puuetega inimeste kultuurifestival 3.-4. juunil Tamsalus

Eesti Puuetega Inimeste Koda koostöös Lääne-Virumaa Puuetega Inimeste Kojaga korraldab 3.-4 juunil Lääne- Virumaal Tamsalu Kultuurimajas puuetega inimeste kultuurifestivali, mis tähistab väärikat kahekümne kuuendat toimumiskorda.

 

Vaata tutvustavat videod SIIN.

Link ürituse infole
 
 
 

EPIKODA NÕUSTAB

 

Erivajadustega inimestele õigusnõu andmist jätkab Eesti Puuetega Inimeste Koda

 

Justiitsministeeriumi toetusel annab järgmisel kolmel aastal erivajadustega inimestele õigusnõu Eesti Puuetega Inimeste Koda koos Õigusteenuste Bürooga.

 

Õigusnõustamisele on õigus inimestel, kellel on Sotsiaalkindlustusameti poolt tuvastatud keskmine, raske või sügav puude raskusaste.

 

Õigusnõustamiseks on vajalik eelregistreerimine SA Õigusteenuste Büroo telefonil 53 850 005 E-N kell 10- 16. Muul ajal saabunud kõnede puhul (v.a. laupäev ja pühapäev) või kui kõnele hetkel vastata ei saa, helistatakse pöördujale ÕTB poolt tagasi.

Loe edasi
 

KES ME OLEME?

 

EPIKoja missioon on puuetega inimeste ja krooniliste haigete elukvaliteedi, ühiskonda kaasatuse ning eneseteostuse võimaluste tõstmine läbi huvikaitse ja koostöö. EPIKoja võrgustikku kuulub 16 piirkondlikku puuetega inimeste koda ning 32 üle-eestilist puudespetsiifilist liitu ja ühendust, samuti 5 toetajaliiget. Kokku esindab EPIKoda umbes 285 organisatsiooni üle Eesti.