EESTI PUUETEGA INIMESTE KOJA

UUDISKIRI SEPTEMBER 2022

 
 
Pildil vasakul on spordiriietes neiu, kelle vasak põlv on kõverdatud ja tumedad juuksed seotud hobusesabasse. Oma vasaku käega hoiab ta kinni hiiglaslikust ümbrikust, mille seest paistavad välja kaks kirja, üks neist hall, teine lilla.
 
 
 

EPIKODA

 

Eesti Puuetega Inimeste Koja uus juhatuse esimees Meelis Joost panustab võrgustiku arengusse ja heade koostöösuhete säilitamisele

25.augustil toimunud Eesti Puuetega Inimeste Koja (EPIKoja) üldkoosolekul toimunud valimistel valiti uueks juhatuse esimeheks Meelis Joost. Lisaks valiti juhatuse koosseisu kaks uut juhatuse liiget - Veronika Allas ja Kadri Palk. Varasemast juhatuse koosseisust jätkavad Ulvi Tammer-Jäätes, Kaia Kaldvee, Kairit Numa, Jakob Rosin, Mihkel Tõkke ja Helmi Urbalu.

Loe edasi

Maarja Krais-Leosk: Tere, kool! Tere, hooldusõppe klass!

Kõik lapsevanemad, kes te täna oma lapsega hooldusklassi ukse avate – me saame hakkama, kirjutab Eesti Puuetega Inimeste Koja tegevjuht Maarja Krais-Leosk.

Loe edasi Postimehest
 

SOTSIAAL

 

Valmis on saanud Vabatahtlik Seltsiliste esimene uudiskiri 2022 sügis 

Käesolev uudiskiri annab ülevaate liikumise Vabatahtlikud Seltsilised arengust ja edenemisest üle Eesti.

 

Uudiskiri hakkab ilmuma regulaarselt ning sisaldab endas kogemuslugusid  abisaajate ja seltsiliste tegevustest, ülevaadet suurematest sündmustest ning tulevastest arengusuundadest.

Loe edasi

Astangu Kutserehabilitatsioonikeskus avas e-poe

E-pood pakub erivajadustega inimeste poolt valmistatud tooteid nagu tarbeesemeid, mänguasju, mööblit lastele ja palju muud.

Loe edasi

Tervemad ja paremini toime tulevad linna- ja vallakodanikud: ennetus ja sotsiaaltöö 

Väärtustades tervist ja tervena elatud aastaid on välja antud infomaterjal ennetuse ja sotsiaaltöö kohta. Infomaterjalis on muuhulgas juttu abi osutamisest psüühilise erivajadusega inimestele ja pikaajalise hoolduse korraldamisest.

 

Infomaterjal on teejuht omavalitsusjuhtidele ja volikogude liikmetele, kuid ülevaatlik lugemine ka teistele valdkonna inimestele.

Loe edasi
 

LIIKMED

 

Kas teadsid, et Vaimukate meeskond sai NEGAVATIL teise koha ja on välja arendamas lihtsas keeles õppematerjale, et tuua keskkonnasäästlikus ka intellektipuudega inimesteni?

Hetkel olemasolevad materjalid tervisliku keskkonna alase hariduse kohta on raskesti mõistetavad. Helena, Kariina ja Silver otsustasid oma roheideed katsetada konkursil NEGAVATT ning saavutasid seal võimsa 2 koha.

 

Projekti eesmärgiks on tuua keskkonnasäästlikkus intellektipuudega inimesteni, välja töötatud materjalid tagaksid võrdsed võimalused info ligipääsul meie sihtrühmale. "Arendame välja lihtsas keeles õppematerjalid, mis käsitlevad ressursside säästmist ja looduskeskkonna hoidmist, täpsemalt prügi sorteerimine, taaskasutamine ja biojäätmete ümbertöötlemine ning tulemuse kasutamine kogukonna aedades. Korraldame intellektipuuetega noortele interaktiivse loengu ning töötoad, et olla teadmiste omandamisel ning nende kinnistamisel kohapeal."

Loe rohkem Vaimukate kodulehelt
 

LIGIPÄÄSETAVUS

 

EPIKoja tegevmeeskond käis ligipääsetavuse õppevisiidil Oslos koos EPIFondi ja võrgustiku liikmetega ning kohtus kohaliku ja riigi tasandi organisatsioonide esindajatega

Õppereis oli suunatud Eesti Puuetega Inimeste Fondi nõukogule ning Eesti Puuetega Inimeste Koja tegevmeeskonnale ning võrgustiku esindajatele. Kokku oli õppereisil 11 osalejat, kellest 5 olid EPIFondi poolt ning 6 EPIKoja võrgustiku poolt. Reis toimus 6.-8. septembrini ning hõlmas kohtumisi kohalike puuetega inimeste organisatsioonidega, kohaliku omavalitsuse ja töökeskusega. Peamised teemad olid ligipääsetavus ja universaalne disain ning organisatsioonide rahastamise küsimused.

Loe edasi
 

TEADUS

 

Ainult kiire abi päästab aju

Kui inimene tunneb endal insuldisümptomeid, tuleb kohe helistada kiirabisse. „Ei tohi hakata helistama pereliikmetele, et küsida, mida nüüd ette võtta. Tuleb kiiresti valida number 112 ja öelda, et kahtlustate insulti.

Loe uudist
 

ÜRITUSED

 

Läti puuetega inimeste organisatsiooni „NĀC LĪDZĀS!” laulukoor Tallinnas 24. ja 25. septembril 2022

Tasuta kontserdid toimuvad:

 

24. septembril Kultuurikatla väikeses saalis (Põhja pst 27a) algusega kell 18:00 ja

25. septembril Jaani kirikus (Vabaduse väljak 1) algusega kell 10:00 muusikaline osa armulauaga jumalateenistusel ja kell 11:45 kontsert.

 

„NĀC LĪDZĀS!” tähendab eesti keeles „TULE KAASA!”

Loe rohkem siit

Kutse hübriidüritusele: Patsiendi hariduspäev EPIKojas või veebis 6. oktoobril

Eesti Reumaliit, Eesti Põletikulise Soolehaiguse Selts ja Eesti Puuetega Inimeste Koda kutsuvad hübriidüritusele Patsiendi Hariduspäev “Teadus inimesele lähemale”, mis toimub juba 6. oktoobril 2022 kell 10:00 – 17:00.  Kuna kohapeal osalejate arv on piiratud ruumi mahutavusega, siis soovitame varakult registreeruda. Zoomi kaudu osalejatele saadame lingi päev varem e-posti aadressile.

 

Sündmusel on tagatud viipekeele- ja kirjutustõlge. Registreerimine on avatud 22. septembrini SIIN Lisainfo ja küsimused: Ingrid Põldemaa, ingrid@reumaliit.ee, +372 522 4479. Link FB sündmusele: https://www.facebook.com/events/3117359988525783

Loe rohkem siit

Fotonäitus "Eriline on tavaline" Fotografiskas 14. september - 20. november 2022

Tallinnas Fotografiska kunstigaleriis avati näitus "Eriline on tavaline", kus pildikeeles jagavad oma lugu psüühilise erivajadusega inimesed. Näituse eesmärk on muuta hoiakuid ning näidata, kuidas see, mis esmapilgul tundub kõrvalekaldena, mahub tegelikult igati normi sisse, kui vaid enda piire avardada.

Loe edasi
 

SPORT

 

Koerasportlane Kadri Vinni sooritas koos oma neljajalgse sõbra Lillyga laupäeval edukalt sõnakuulelikkuse (SK1) eksami ja saab asuda järgmise taseme SK2 klassiks ettevalmistusi tegema

Tõsisemalt on Kadri koeraspordiga tegelenud kümme aastat, sattunud kokku treeneriga, kes suudab puude ja abivahendi asemel näha eelkõige inimest.

 
 
Loe edasi
 

EPIKODA NÕUSTAB

 

Nõustamine töövõime või puude raskusastme hindamise taotlejatele

EPIKoda pakub täiendavat nõustamisteenust töövõime või puude raskusastme hindamist taotlevatele isikutele ja nende seaduslikele esindajatele.

 

Nõustamisteenuse eesmärk on tagada täiendav ja sõltumatu tugisüsteem töövõime ja puude raskusastme hindamist puudutavate küsimuste lahendamiseks. Nõustamisele eelregistreerimiseks helista telefonil 671 5909 või kirjuta noustaja@epikoda.ee

Loe edasi

Kuula EPIKoja podcasti Jakob Rosina ja SA ÕTB juhi Hille Rauaga

EPIKoja taskuhäälingu järjekordses osas on saatejuht Jakob Rosinal külas SA Õigusteenuste Büroo juht Hille Raud. EPIKoda on aastast 2017 pakkunud koostöös SA Õigusteenuste Bürooga Justiitsministeeriumi rahastatud tasuta õigusnõustamise teenust puuetega inimestele. Millised on puuetega inimeste peamised õigusalased probleemid ja millist abi saab SA Õigusteenuste Büroo neile pakkuda- sellest kõigest saates juttu tulebki. 

Loe trankriptsiooni

Erivajadustega inimestele õigusnõu andmist jätkab Eesti Puuetega Inimeste Koda

 

Justiitsministeeriumi toetusel annab järgmisel kolmel aastal erivajadustega inimestele õigusnõu Eesti Puuetega Inimeste Koda koos Õigusteenuste Bürooga.

 

Õigusnõustamisele on õigus inimestel, kellel on Sotsiaalkindlustusameti poolt tuvastatud keskmine, raske või sügav puude raskusaste.

 

Õigusnõustamiseks on vajalik eelregistreerimine SA Õigusteenuste Büroo telefonil 53 850 005 E-N kell 10- 16. Muul ajal saabunud kõnede puhul (v.a. laupäev ja pühapäev) või kui kõnele hetkel vastata ei saa, helistatakse pöördujale ÕTB poolt tagasi.

Loe edasi
 

KES ME OLEME?

 

EPIKoja missioon on puuetega inimeste ja krooniliste haigete elukvaliteedi, ühiskonda kaasatuse ning eneseteostuse võimaluste tõstmine läbi huvikaitse ja koostöö. EPIKoja võrgustikku kuulub 16 piirkondlikku puuetega inimeste koda ning 32 üle-eestilist puudespetsiifilist liitu ja ühendust, samuti 5 toetajaliiget. Kokku esindab EPIKoda umbes 285 organisatsiooni üle Eesti.